Жив був на початку XVI сторіччя у Швеції один впливовий архієпископ Упсале якого звали Густав Тролль (Gustavus Trolle). Улюбленим його заняттям було плетіння інтриг на користь сусідньої Данії. Це, ясна річ, не могло сподобатись шведським можновладцям і цей Густав Тролль був позбавлений сану у 1517 році.
Але Тролль був іще той троль і у запалі та у жазі помсти він намовив Христіана II, короля Норвегії і Данії, вторгнутися до Швеції. Христіан II послухав Тролля, пішов війною на сусідів, отримав перемогу над шведським королем Стуре і сам зайняв його місце. При цьому саме цей Тролль поклав шведську корону на голову Христіана ІІ.
Стокгольмці припинили опір в обмін на своє помилування і збереження їх майна та привілеїв, яке пообіцяв їм новий правитель, король об’єднаної держави Данії, Норвегії та Швеції Христіан II. Однак Густав Троль не припиняв свою капосну справу. Під час святкування коронації Христіана ІІ він подав королю клопотання, у котрому зажадав відшкодування йому збитків і назвав список осіб, котрі повинні були бути покарані як єретики. Так було протролено нового короля порушити свою обіцянку. Так стався найтрагічніший, мабуть, епізод в історії Швеції: нашвидкуруч був проведений високий церковний суд і на виконання постанови цього суду, за сфабрикованим звинуваченням у єресі у ніч з 8 на 9 листопада 1520 року було страчено близько сотні шляхетних дворян та іменитих містян Стокгольму.
Ця подія і була названа як «Стокгольмська кривава лазня» (шв. – Stockholms blodbad).
Але на цьому Христіан II не зупинився і продовжував переслідувати прихильників короля Стуре, що призвело до потужного повстання в провінції Даларна, що згодом поширилося і на інші райони. Повстання очолив Густав Ваза, який після повалення Христіана став королем, засновником династії Ваза (Васа), а Швеція звільнилася від датського панування. Сам же Густав Тролль змушений був тікати подалі зі Швеції – спочатку до Данії, а потім – услід за Християном II – до Норвегії, де нарешті він став єпископом у Рескільде. Згодом Тролль приймав участь у битві при Мальмо, де отримав смертельну рану.

Так до чого це я? А, такою є історія тролінгу…

Advertisements