Відома співачка з Кабо-Верде Цезарія Евора (Cesária Évora), «босонога діва» вирішила завершити кар’єру. Про це сьогодні пише паризька преса, а також повідомив офіційний сайт співачки.

У комюніке звукозаписної компанії Lusafrica, що співпрацює з 70-річною співачкою, повідомляєцця про те, що вона вирішила скасувати навіть концерти, заплановані на найближчі тижні.
Французькі ЗМІ зазначають, що Цезарія Евора, яка перебуває останнім часом у Парижі, скоріш за все відчуває проблеми зі здоров’ям.

І хоча це вже не перша подібна заява співачки про завершення кар’єри: востаннє вона скасовувала свої концерти ще у 2008 році, проте ве одно трохи сумно…

Цезарія Евора народилася 27 серпня 1941 року у Мінделу, Кабо-Верде, (острови Зеленого Мису), виконавиця морни, фаду і модіньї. Співає кабовердійською креольською — на діалекті португальської мови під акомпанемент роялю, гавайської гітари, акордеону, скрипки та кларнету. З 17 років Евора співала в барах рідного містечка Мінделу, і тільки у 47 років відкрив її дар та привіз співачку до Франції її співвітчизник Жозе да Сілву.

Цезарія Евора – мила бабуся-співачка з Островів Зеленого Мису. Вона курить сигари, ходить босоніж та п’є віскі. Під музику, що нагадує суміш шансонних традицій та босанови, Цезарія босоніж виходить на великі концертні майданчики світу та розповідає про свій народ, виливаючи при цьому всю свою душу.

Чим саме торкаюцця душі виконувані нею морни – протяжні балади на португальському діалекті (такому собі кабовердійско-креольському) чи портуґальські фаду – питання скоріш не до критиків, а до психологів.

Мадам Евора абсолютно не прагне подобатися – вона просто робить те, що любить і вміє – але, почувши одного разу її спів, залишаєшся з нею назавжди. Феномен Цезарії Евори унікальний і нез’ясовний. Вона співала етнічну музику: мелодії і страждання крихітної країни Кабо-Верде, де всю чисельність населення можна порівняти з віддаленим райцентром Київської області. До 1975 року ця маленька країна була португальською колонією – Островами Зеленого Мису. Зараз Цезарія – чи не єдина відома усій земній кулі людина з цього самого Мису. За чутками, вона утримує на гонорари зі своїх виступів всю свою численну рідню. З офіційних же джерел відомо, що співачка дбає про добру і кращу половину своїх співгромадян, повністю фінансуючи соціальні програми для дітей Кабо-Верде. Слів її пісень у Європі не розуміє майже ніхто, але, слухаючи їх, хочеться танцювати заплющивши очі. Чи згадувати Едіт Піаф з Біллі Голідей та Бессі Сміт. Або навіть плакати через невимовний жаль до самого себе…

70-річну Евору критика називає «найбільш сумною співачкою світу», вона справедливо вважаєцця унікальним явищем сучасної музики. Щодо традиції співачки незмінно виходити на сцену босоніж — то це своєрідна і символічна данина бідності, в якій жили (і продовжують жити) її земляки з Кабо-Верде. Цезарія вже багато років ходить босоніж навіть у повсякденному житті, а взувається в гумові капці лише під час поїздок до країн з прохолодним кліматом…

Ще про Цезарію можна подивитись тут і тут

Музичний салон Cesária Évora

Sentimento

Miss Perfumado

Flor Di Nha Esperança

Carnaval De São Vicente

Cesária Évora & Goran Bregovic – Ausencia