Неманья/Емір Кустуріца народився 24 листопада 1954 року у Сараєво.
У 18 років вступив на факультет кіно та телебачення Академії виконавських мистецтв (FAMU) у Празі.

Перші фільми режисера з’явилися під час навчання: «Частина правди» та «Осінь». Дипломний проект Кустуріци – фільм «Герніка» був удостоєний головного призу на фестивалі студентського кіно в Карлових Варах. Після навчання молодий режисер повертається в Сараєво. Знімає фільми для місцевого телебачення: «Наречені приходять» і «Кафе «Титанік».

У 1981 році виходить його перший повнометражний фільм «Чи пам’ятаєш ти Доллі Белл?». Фільм приніс йому великий успіх, приз за кращий дебютний фільм та приз ФІПРЕССІ на міжнародному кінофестивалі у Венеції.

Наступний гучний успіх пішов в 1985 році, фільм «Тато у відрядженні» був нагороджений «Золотою пальмовою гілкою» і призом ФІПРЕССІ на Канському фестивалі, номінований на «Оскар» і «Золотий глобус».

Потім слідували: «Час циган», знятий у Голівуді за сценарієм одного зі своїх студентів «Аризонська мрія» (з музикою Ґорана Бреґовіча), чорна комедія «Андеграунд», «Чорна кішка, білий кіт», «Життя як диво», «Заповіт». Багато видатних фільмів Кустуріци у глядачів стійко асоціюються з ім’ям та творчістю музиканта Ґорана Бреґовіча, з яким режисер довгий час тісно і плідно співпрацював.

Крім ігрового кіно Кустуріца відомий як автор документальних фільмів. Знімаєцця у кіно як актор: «Вдова з острова Сан-П’єр», «Хороший злодій».Також режисер захоплюється музикою, грав на бас-гітарі в панк-рок-групі «Zabranjeno pušenje», пізніше у «The No Smoking Orchestra» був вокалістом і автором пісень.

Викладав в сараєвській кіношколі та Колумбійському університеті. Ім’я Неманья режисер отримав у 2005 році, коли прийняв православ’я.

Цікаво, що Кустуріца також захоплений архітектурою. У 2005 році його проект, село Кюстендорф, туристичний об’єкт в гірському районі Златібор в Сербії, навіть отримав премію Філіпа Ротьє.